Trafik Sigortası Zamları Protesto Edildi

Kategori: Sektörel Haberler | 0

<strong>Kadıköy’de Kartal Taksi Durakları Derneği, zorunlu trafik sigortasına yapılan aşrı zamları yaptıkları eylemde protesto etti. Eyleme evden eve nakliyecilik yapan esnaf ve özel araç sahipleri de destek verdi.

Kartal Taksi Durakları Derneği ‘nin çağrısı üzerine zorunlu trafik sigortalarına yapılan zamlara tepki göstermek için taksiciler ve nakliyeciler Hasanpaşa’daki eski Salıpazarı önünde bir araya geldi. Taksiler ve minibüsler üzerine ‘Trafik sigortasındaki soyguna dur diyelim‘ yazılı afişleri asan sürücüler basın açıklaması yaptı. Eyleme İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği üyeleri de destek verdi.

Grup adına konuşan Dernek Başkanı Abdulkadir Ardıç, “Son yıllarda sizin ve bizim ticari araçlarımızın ödemede zorlandığı ve son hamle ile daha da ödenemez duruma gelen zorunlu trafik sigorta poliçelerine dayatılan yüksek fiyatlara karşı bir hareketin başlangıcıdır. Bu durum öyle bir hal almıştır ki hasarsızlık indirimleri ile hiçe sayılmış, oranlar kat kat artmıştır.” dedi.

Ardıç, mağduriyetlerini şöyle dile getirdi: “Ülkemizde enflasyon oranları yüzde 10’un altında olmasına rağmen, adından da anlaşılacağı gibi ‘zorunlu trafik sigortası‘ primlerine %245 ve %300 oranında artış yapılması kabul edilir gibi değil. Bu durum sadece taksici, minibüsçü, otobüsçü ve kamyoncu esnafımızı değil özel aracı olan her vatandaşı aynı şekilde mağdur etmiştir.”

Yaptıkları eylemin tüm ülkeye yayılacağını düşündüklerini belirten Ardıç, “Bu soğuk kış gününde İstanbul’un her semtinden buraya gelerek bizlere destek veren tüm ticari ve özel araç sahipleri gelin bu soyguna hep birlikte dur diyelim. Bizim isteğimiz yasa gereği yapmak zorunda olduğumuz sorunlu trafik sigorta primlerinin adaletli ve vatandaşın bütçesini sarsmayacak makul bir fiyata çekilmesidir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında cumhurbaşkanı ve başbakana da seslenen Ardıç, “Bu adaletsizliğe artık dur diyelim. Sayın Cumhurbaşkanım, sayın Başbakanım sizlerin adaletten yana olduğunuzu çok iyi biliyoruz. Bu konuda da adaleti sağlayacağınıza inancımız sonsuzdur. Biran önce konuyu ele alacağınıza, gerekli yerlere talimat vereceğinize inanıyoruz güveniyoruz.” dedi.

Açıklamanın ardından basın mensuplarına sorunlarını anlatan taksici ve nakliyeci esnafı yapılan zamlarla evlerine ekmek götürmekte zorlandıklarını belirterek yetkililerin bir an önce seslerini duymalarını istedi.

Grup daha sonra alkışlar eşliğinde ‘soyguna dur de’ şeklinde sloganlar atarak dağıldı.

Habere Yorum Yapabilir Facebook Sayfanızda Yayınlaya Bilirsiniz

Habere Yorum Yapabilir Facebook Sayfanızda Yayınlaya Bilirsiniz