Taksim Akıllı Kemerim Takılı

Kategori: Sektörel Haberler | 0

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği “Taksim Akıllı Kemerim Takılı” kampanyasını başlattı.

Kampanya ile yolcular ve taksiciler bilinçlendirilerek ön koltuğun yanı sıra arka koltukta da emniyet kemeri kullanımını arttırmak hedefleniyor.

Araç sürücüleri ve aracın ön koltuğunda oturan yolcular, emniyet kemeri kullanımı konusunda daha dikkatli olmalarına rağmen arka koltukta emniyet kemeri genelde ihmal ediliyor. Üstelik kişisel araçlardakine kıyasla taksilerde emniyet kemeri bulundurma ve kullanma oranının daha düşük olduğu bilinen bir gerçek. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği “Taksim Akıllı Kemerim Takılı” kampanyası ile takside yolculuk edenlerin arka koltuktayken de emniyet kemeri takmalarının hayati önemine dikkat çeken bir kampanya hazırladı.

Mevcut durumda taksilerin çoğunda arka koltuktaki kemer aparatı koltuğun altına alınıyor hatta daha fazla yolcu taşıyabilmek için sökülüyor ve sadece araç muayenelerinde göstermelik takıyor. Üstelik bu uygulamaya karşı çıkan, arka koltukta emniyet kemeri talep eden yolcu sayısı da oldukça az. Dernek, kampanya aracılığıyla her geçen gün daha çok yolcunun taksi seçerken arka koltuktaki emniyet kemerlerinin kullanılabilir olduğuna dikkat etmesini amaçlıyor. Böylece taksiciler de emniyet kemeri bulundurma konusunda daha dikkatli olacaklar ve trafik daha güvenli hale gelecek.

Taksi şoförleri kadar yolcuların da bilinçlenmesi önemli

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman şöyle diyor: “Bu kampanyamız taksi yolcuları ve şoförlerinin yanı sıra trafiğe katılan herkesin emniyet kemeri konusunda bilincinin arttırılmasını hedefliyor. Emniyet kemeri, araçlarla yapılan yolculuklar için geliştirilmiş en basit ve en önemli güvenlik ekipmanıdır. Hem şoförlerin hem de yolcuların bu konuda duyarlılık kazanmasıyla şehir trafiği daha güvenli hale gelecek, kazalarda yaralanma ve can kaybı riski azalacaktır.”

Bu kampanyaya dikkat çekmek için Birleşik Taksi Şoförleri Derneği taksileri, arka camlarında kampanya sloganını taşıyan uyarıcı etiketlere yer veriyor, ayrıca derneğe kayıtlı duraklara kampanyanın posterleri asılıyor. Taksilerin arka koltuğunda bulundurulan broşürler yolcuların konu hakkında detaylı bilgi edinmesine imkân sunarken, taksilerde yolcuların duyacağı sesli emniyet kemeri ikazı ile de daha güvenli ve rahat bir yolculuk için emniyet kemerinin önemi hatırlatılıyor.

Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır!

  • Emniyet kemeri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini %45, kamyonetlerde de %60 oranında azaltır.
  • Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların hiç yara almadan kurtulma oranı % 24,8 iken bu oran emniyet kemeri kullanmayanlarda sadece %6,3’tür.
  • Bütün ağır yaralanmalarda arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini %50 oranında azaltır.
  • TRL (İngiltere Ulaşım Araştırma Laboratuvarı) analizlerine göre ön koltukta emniyet kemeri takma oranı çok daha yüksek olmasına rağmen arka koltuktakilerin yaralanma riski 2 kat, fırlama riski 7 kat daha fazladır.
  • Araçlarda emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde, böyle bir zorunluluğun olmadığı ülkelere kıyasla yolcuların yaralanma oranı %40 daha azdır.

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Hakkında:

Birleşik Taksiciler Derneği, taksici esnafı ve şoförlerinin sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, sosyal ve kültürel dayanışmayı sağlayıcı çalışmalar yaparak üyeler arasında arkadaşlık ilişkilerini yasalar doğrultusunda olması gereken en üst düzeyde tutmak amacı ile kurulmuş bir dernektir.

Habere Yorum Yapabilir Facebook Sayfanızda Yayınlaya Bilirsiniz

Habere Yorum Yapabilir Facebook Sayfanızda Yayınlaya Bilirsiniz