Kartal’da Taksici Cinayeti

Kategori: Sektörel Haberler | 0

<p style=”text-align: justify;”>Kartal, önceki gün işlenen taksici cinayeti ile sarsıldı. Trafik kazası gibi görünen ancak, şoförün hunharca katledildiği olayı polis geniş çaplı olarak araştırıyor.

Edinilen bilgilere göre olay dün akşam 19.45 saatlerinde Kartal Kurfalı Mahallesi’nde meydana geldi. Polise yapılan kaza ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ve polis ekipleri, ticari taksi içerisinde boğazı kesilmiş ceset buldu.

Yapılan incelemede cesedin taksici Fatih UÇAR ‘a ait olduğu belirlendi. Olayı çok yönlü olarak soruşturan polis, taksicinin cesedi üzerine yapılan incelemede cep telefonunu ve 400 TL nakit para buldu.

Ek iş yapıyordu canından oldu!

Fatih Uçar 35 yaşında ve ek gelir elde etmek amacı ile hafta sonları taksicilik yapıyordu. Taksici arkadaşları, “bu işi meslek yapanlar gaspçılara genellikle direnmiyor. Ancak, ek iş yapanlar zaten ihtiyaç olduğu için çalışıyor yani o paraya ihtiyacı var. Alın terim deyip, vermek istemeyince canından olmuştur” diyorlar. “Çünkü hiç yaşanmıyorsa ayda bir veya iki kez taksici gasbı yaşanıyor ve bunların çoğu artık haberlere bile konu olmuyor” şeklinde konuşuyor.

Ardıç: “Can güvenliği için bölmeli taksi istiyoruz

Konu ile ilgili olarak Kartal Taksi Durakları Derneği Başkanı Abdulkadir Ardıç ile görüştük. Ardıç; “Konu ile ilgili polis araştırma yapıyor. Biz bu ölümler olmadan önce elimizden geldiği kadar sesimizi duyurmaya, ülkemizde taksici gasplarının böyle giderse sıradanlaşmaya başlayacağını defalarca belirttik. Herkes sorunlarımızın farkında. Çok fazla öteye gitmeye gerek yok. Bakın Azerbaycan’da taksilerin şoför kısmında kabinler var. Yani taksiler bölmeli. Bu sistem dünyanın birçok yerinde uygulanıyor. Devlet büyüklerimiz konuya eğilirse, bizim taksilerimizde öyle olur. Kamera sistemi kurulabilir. Acil yardım butonu koyulabilir, deniyor. Evet, istenirse eğer hepsi olabilir. Birçok meslektaşımın ve benim istediğim ise şoföre ait ayrı bir bölme. Çünkü, gaspçılar zaten bu işi yapmak için ıssız, tenha yerleri seçiyorlar. Yani mobesenin de olmadığı kör noktalarda kimliklerini belli ediyorlar. Böyle bir yerde “acil yardım” butonuna basıldığında, şehrin uzağındaki kör noktaya gidene kadar iş işten geçer. Bu yüzden bölmeli taksi istiyoruz. Çünkü yolcu arka koltukta oturuyor. Aldığımız kişiyi seçme şansımız yok. İstediği yere götürmek zorundayız. Vatandaş, bir şey olunca hemen 153 Beyaz Masa’yı arıyor. Dünya kadar şikâyet yağıyor, bir günde. Biz taksiciliğin de bir meslek olmasını istiyoruz. Eğitimli şoför olursa kaliteli hizmet olur. Taksici esnafı, diyoruz ama taksici olmak için eğitim vermiyoruz ülkemizde. Aşçılığın bile okulu var artık. Bizim neden olmasın. Özellikle bu işi ek gelir elde etmek için yapan arkadaşlarımızı seçmekte zorlanıyoruz. Mesleğin gecesi gündüzü yok. Bunun için biz de bir meslek grubuyuz ve gerekli eğitimlerin verilmesini istiyoruz. Böylece bu işi hem kendine uygun olan yapar, hem de işimiz daha kaliteli hale gelir.

Hayatını kaybeden arkadaşımız, bu işi ek gelir elde etmek için yapıyordu. Bilemiyoruz, belki de aracın içinde bir boğuşma yaşandı. Çünkü araç kaza yapmış. Zaten kazada yapmasa belki sabaha kadar kimsenin ruhu duymayacaktı.

“Acımızı gerektiği gibi yaşayacağız”

Bugün Kartal Taksi Durakları Derneği olarak, katılabilen bütün arkadaşlarımız ile Fatih kardeşimize son görevimizi yapacağız. Herhangi bir eylem veya protesto olmayacak. Acımız var ve bunu gerektiği gibi yaşayacağız. Ancak, başka Fatihler ölmesin diye elimizden geleni yapıp, devlet büyüklerimize sesimizi duyuracağız” dedi.

Çolakel: “Aracım iki kez gasba uğradı”

Kartal Taksi Durakları Dernek Başkan Yardımcısı Osman Çolakel ise kendi aracında da daha önce gasp olayı yaşandığını belirtti. Çolakel; “Ben araç sahibiyim. Benim aracım iki kere gasba uğradı. Birinde şoförün parasını alıp gitmişlerdi. Diğerinde ise şoförü bırakıp araçla gittiler. Daha sonradan polis aracı bulup getirdi. Kendi araçlarımızı teslim ettiğimiz şoförlerimizi de tembihliyoruz. Cana geleceğine mala gelsin. Parayı versinler ama canlarından olmasınlar” dedi.

Dernek yönetiminden, Servet Attepe’de yaşadıkları üzüntüyü dile getirerek; “Tüm taksici camiasına ve Fatih kardeşimizin sevenlerine, ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.

Asıl mesleğinin elektrikçilik olduğunu öğrendiğimiz Fatih Uçar’ın evli ve beş yaşında bir oğlu olduğu da gelen bilgiler arasında.

Habere Yorum Yapabilir Facebook Sayfanızda Yayınlaya Bilirsiniz

Habere Yorum Yapabilir Facebook Sayfanızda Yayınlaya Bilirsiniz